Nezapamćena tragedija u zagrebačkom naselju Prečko. 19-godišnji muškarac ušetao je u osnovnu školu i nožem napao učiteljicu i učenike. Jedno je dijete preminulo uslijed ozljeda, a mladić je nakon napada pokušao počiniti samoubojstvo. Detalje o slučaju koji je potresao Zagreb, ali i Hrvatsku, donosi Tonči Gabelić.
Posljednjeg dana nastave u ovom polugodištu osnovna škola u zagrebačkom naselju Prečko – zavijena je u crno. U jutarnjim satima 19-godišnji mladić ušetao je u školu te je nožem napao učiteljicu i učenike. Roditelji djece koja pohađaju tu školu – ogorčeni i bijesni.
“Ovo je katastrofa ljudi moji. Ovo je katastrofa. Što bi trebalo, u vrtić još netko da uđe? O čemu mi pričamo. To je katastrofa. Ja sam ljut na državu, grad…uopće me ne zanima tko je vlasnik škole u ovome trenutku, ništa me ne zanima. Digao bih državu u zrak.”
O tragičnom događaju svjedoči i predsjednik tamošnjeg mjesnog odbora Marko Palada.
“Policija je već bila ovdje, blokirali su, sve hitne službe izašle su na teren, bilo je nekoliko vozila hitne pomoći koji su pružali pomoć ozlijeđenima. Bila je hitna helikopterska medicinska služba koja je najugroženije prebacila također u bolnicu.”
Uslijed zadobivenih ozljeda sedmogodišnje dijete je preminulo. Troje ostalih učenika, kao i učiteljica, prevezeno je u bolnicu.
Ministrica zdravstva Irena Hrstić ističe – više nitko nije u životnoj opasnosti.
“Da sumiram, od pet osoba koje su u zdravstvenim ustanovama, u ovome trenutku kako stvari stoje, svi su izvan životne opasnosti.”
Među ozlijeđenima je i 15-godišnji dječak koji je zadobio ubodne rane u leđa i vrat te je operiran u KBC-u Rebro. O njegovom stanju nakon operacije govorio je predstojnik Klinike za bolesti uha, nosa i grla te kirurgiju glave i vrata Drago Prgomet.
“U ovome trenutku ne postoji vitalna ugroženost kod djeteta i to je najvažnije. Vjerujemo da će se dječak vrlo brzo oporaviti. Dakle, radilo se o zahvatu kojem je trebalo sanirati postojeću ubodnu ranu koja je, kao što sam već rekao, ozlijedila krvne žile, sve krvne žile podvezati, spriječiti daljnje krvarenje.”
U bolnicu je prevezen i 19-godišnji napadač koji je, kako otkriva ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, nakon napada pokušao počiniti samoubojstvo.
“On je pobjegao sa mjesta događaja i zatvorio se u obližnju zgradu doma zdravlja. Nanio je, počeo je nanositi ozljede samome sebi, također nožem, policija je zapravo spriječila da izvrši samoubojstvo.”
Otkrio je Božinović i kako su počinitelju ranije evidentirane psihičke smetnje.
“Čak i prije nekih godinu dana i pokušaja suicida. Ova činjenica da je i danas pokušao sebi oduzeti život, govori o tome da je teško reći da je osoba bila mentalno uravnotežena.”
Ministar obrazovanja Radovan Fuchs obznanio je kako je u školu upućen krizni tim. Upitan je kako se ove situacije mogu spriječiti. Detektor metala, kaže, nije opcija.
“Već sam i ranije bio govorio o tim famoznim detektorima metala. To je u nekakvoj velikoj školi takoreći neprovedivo ako uzmete samo da bi takav nekakav prolazak takvim jednim detektorom trajao minutu-dvije, ulazak djece u školu bi trajao satima.”
Predsjednica sindikata hrvatskih učitelja Sanja Šprem kaže kako se radi o najtežem slučaju nasilja u školama u Hrvatskoj.
“Ne mogu se naši učenici osjećati nesigurno, ne mogu se zaposlenici škola osjećati nesigurno. Tome moramo kao sindikati dati svoj doprinos, a Vlada Republike Hrvatske dati svoj maksimum da se napravi cjelovit pristup ovom rješavanju problema i naravno u razgovoru sa ministrom sada dogovorene su i kratkoročne i dugoročni planovi. Niti jedno jedino rješenje nije cjelovito rješenje.”
Izuzetno je važno da djeca, roditelji, djelatnici škole, svi sudionici dobiju podršku stručnih timova za krizne intervencije – ističe pravobraniteljica za djecu Helenca Pirnat Dragičević. Djeci, ali i svima koji su svjedočili ovoj tragediji, kaže nam, mogu pomoći oni najbliži.
“Važno je da se djeci pristupi razgovorom, da se djeci objasni situacija, da im se da podrška, ali isto tako da se djecu čuje, odnosno da im se dopusti i da mogućnost da iskažu svoje emocije koje su vezane za sam događaj. Podršku najbolju djeci koji su sami bili sudionici ili svjedoci ovog događaja svakako trebaju osigurati stručnjaci koji najbolje znaju kako postupati u ovakvoj situaciji.”
Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević subotu je proglasio – Danom žalosti.
“On će se obilježiti sa spuštanjem zastava na pola koplja, isticanjem crnih zastava na objektima u kojima su smještena gradska upravna tijela, Gradska skupština Grada Zagreba, tijela mjesne samouprave, trgovačka društva i ustanove kojima je Grad Zagreb vlasnik ili osnivač. Isto tako, na Dan žalosti se neće održavati koncerti i zabavne priredbe.”
Danom žalosti subotu je proglasila i Vlada Republike Hrvatske.