Hripavac se širi Hrvatskom. Hrvatski zavod za javno zdravstvo do jučer je zabilježio oko 1200 slučajeva oboljelih od hripavca. Da je situacija postala ozbiljna pokazuje i otvaranje Drive-in punktova za testiranje. Posljednji je otvoren u Zagrebu, na adresi Mirogojska 16, odnosno u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“.
“Neobično je što nas je nova epidemija tako zatekla, budući da već četiri godine radimo u epidemiji, očekivala bih da smo tijekom protekle tri, četiri godine uvidjeli slabe točke sustava i otkrili nove modele u borbi za sprečavanje epidemije i u borbi protiv epidemije”
…rekla je u razgovoru za Media servis Nataša Ban Toskić iz Koordinacije hrvatske obiteljske medicine. Kako je došlo do epidemije ovakvih razmjera i je li se mogla spriječiti, nisu sigurni ni stručnjaci, no epidemija je ovdje i moramo učiniti sve da ju obuzdamo i zbrinemo oboljele, a obiteljski liječnici će, ističe Ban Toskić, u tome dati puni doprinos.
“Čini se da je do epidemije došlo kombinacijom različitih faktora, kako oni nama objašnjavaju, s jedne strane izolacije i nošenje maske tijekom pandemije Covida, a s druge strane iznenadni rast broja ljudi koji ne vjeruju u cijepljenje i ne žele se cijepiti. Zašto je došlo do smanjene procijepljenosti djece koja se u predškolskoj dobi moraju čak pet puta cijepiti protiv hripavca, ja doista ne znam”.
Može li se i kako zaštititi od hripavca i kako ga izbjeći?
“Svi oni koji žele izbjeći hripavac, trebaju provjeriti svoje cijepne kartone, odnosno cijepne kartončiće svoje djece i ukoliko nisu u potpunosti procijepljeni ili uopće nisu cijepljeni bilo bio doista za preporuku da se jave na cijepljenje”.
Naša sugovornica ima i poruku za one koji su oboljeli:
“Svi oni koji su oboljeli, nema razloga ni za kakav strah, terapija postoji, načini zaštite postoje. Svi oni koji su bolesni ili su bili u kontaktu s bolesnima prvenstveno trebaju voditi računa da li u svojem kućanstvu imaju rizične osobe i nakon toga se javiti svom liječniku i dobit će kemoprofilaksu, a svi oboljeli dobit će lijek i nadamo se da neće biti nikakvih teških posljedica. Treba nam malo i optimizma, ništa nije nerješivo”.
Ban Toskić smatra i da je javno zdravstvo u osnovi spremno dočekalo epidemiju hripavca, s obzirom da ima i kapacitet i ljude i prostor, no i da je potrebno samo malo bolje organizacije.












