Zašto nije moguće lakše doći do testiranja kojima bi se utvrdila zaraza...

Zašto nije moguće lakše doći do testiranja kojima bi se utvrdila zaraza koronavirusom?

Podijeli

Kako se koronavirus širi Hrvatskom, tako ljude sve više zanima zašto nije moguće lakše doći do testiranja kojima bi utvrdili jesu li bolesni ili nisu.

Da bi se netko naručio za testiranje, obiteljski liječnik mora biti u dogovoru s epidemiologom i infektologom, a većina ljudi se danas ipak za testiranja naručuje preko tzv. trijažnih ambulanti.

Jedno od pitanja koje ljudi često postavljaju na društvenim mrežama je zašto se ne mogu testirati ako imaju blaže simptome, a žele znati da su negativni s obzirom na to da bolest može biti asimptomatska ili s blagim simptomima. U slučaju da netko nema simptoma ili mu simptomi već prolaze, na taj bi način test u većem postotku mogao biti lažno negativan.

U Hrvatskoj ima više laboratorija koji su dovoljno stručni za testiranje i to znači da se testovi ne bi morali slati u Zagreb pa bi stvari mogle ići brže. No, veliki problem je u manjku potrebnih reagensa koje je u ovoj kriznoj situaciji teško nabaviti. Treba imati kit za izolaciju RNK i zatim još nekoliko reagensa. Količina tih kitova na tržištu je dosta ograničena. Čak ni Nijemci trenutno ne rade testiranja onako kako bi ih radili da situacija nije izvanredna.

  • Maximus
Podijeli