U Međimurju na današnji dan nema novozaraženih osoba tako da smo i dalje na dvije zaražene osobe. U Hrvatskoj je više od 1000 ljudi zaraženo koronavirusom, a prateći podatke po ostalim županijama od jučer smo i službeno županija sa najmanjim brojem zaraženih osoba pa čak i kad se povećao broj testiranja. Također, nema ni zaraženih liječnika ni medicinskog osoblja. Iz samoizolacije su izašli svi zdravstveni radnici, a od jučer je jedan novi liječnik u samoizolaciji, te dva nezdravstvena radnika. Tijekom proteklog dana napravljena su nova testiranja, ukupno testiranih je 81. Sve novo testirane osobe su imale negativan nalaz. Danas se nastavlja s testiranjima, na Odjelu infektologije hospitalizirane su i dalje dvije osobe, sukladno svim epidemiološkim i općim medicinskim protokolima. Njihovo je stanje stabilno i nisu na respiratoru.
Župan Međimurske županije Matija Posavec rekao je: „Što se tiče statistike, u odnosu na Republiku Hrvatsku koja ima 1011 oboljelih, u Međimurju ih je dvoj, odnosno ima 0,19% oboljelih. U odnosu na ukupna testiranja, u Međimurju je obavljeno 1% svih testiranja. Od ukupno broja testiranih u Hrvatskoj, njih 12,1% su zaraženi, dok je u Međimurju od ukupnog broja testiranih njih 2,4% zaraženih. Prema podacima koje smo prikupili i koje pratimo, do sada je kroz sustav samoizolacije prošlo 1387 i 93 osobe u karanteni, što je u kontinuirano više od 5% ukupnog broja osoba u samoizolaciji. Dakle, brojke pokazuju kako je epidemiološka situacija vrlo dobra. Također, brojke pokazuju da je u Hrvatskoj na jednu pozitivnu osobu na korona virus rađeno 8 testiranja, dok je u Međimurju na jednu pozitivnu osobu rađeno 40 testiranja. Analizirajući sve te brojke, ukupna strategija koja je postavljena na vrijeme i od samog početka očito je dala i daje rezultate. To je kvalitetna nabava medicinske opreme, kontrolirani ulazak u zdravstvene ustanove, uspostava korona ambulanti, briga za starije osobe od samog početka, poseban režim u Domovima za starije i nemoćne osobe i veći broj osoba sa rješenjima za samoizolaciju. Naravno, važno je poštovati sve upute koje smo davali, a u tome je ključna uloga svih stanovnika naše županije. Tako da samo mogu reći „Hvala“. Kako sada stvari stoje, pokazali smo da je Međimurje dovoljno veliko da ne bude malo, ako smo zajedno. No, sa preventivnim mjerama ćemo nastaviti i dalje, želim vjerovati da to neće još dugo potrajati, i da ćemo svi izdržati. U svrhu preventive i zaštite zdravstvenog sustava Međimurja donesena je odluka da se mjeri temperatura svim radnicima prilikom dolaska na posao, a od prošlog tjedna se mjeri temperatura i svima na ulazu u bolnicu u trijažnom šatoru. U tu svrhu nabavljaju se novi termometri. Uz maksimalne mjere zaštite ponovno će se početi raditi program neurorazvojne terapije za najugroženiju djecu. Također želim vas obavijestiti da s obzirom na novonastalu situaciju, a s druge strane obavezu održavanja skupština udruga civilnog društva koje moraju zapisnike, odluke i ostala izvješća dostavljati nadležnom upravnom tijelu, želim obavijestiti da se to može učiniti putem pošte ili emaila.“













