Varaždinski biskup Bože Radoš svećenicima i vjernicima preporučio je nekoliko mjera vezanih uz koronavirus.
Vjernicima je savjetovao pravodobno, redovito i ustrajno praćenje preporuka civilnih vlasti u vezi postupanja za smanjenje rizika zaraze, da sva vjerska okupljanja i slavlja izbjegavaju osobe koje su bolesne, odnosno imaju povišenu tjelesnu temperatura, kašalj i slično.
Radoš je preporučio da sva vjerska okupljanja i slavlja izbjegavaju osobe starije životne dobi i osobe s bilo kojom vrstom kroničnih bolesti, sve njih ne veže obveza nedjeljom i drugim zapovijedanim blagdanima da sudjeluju u misi, već savjetuje molitvu kod kuće na televiziji ili radiju. Svećenicima preporučuje da sa svetih mjesta, osobito župnih crkava, kapela i svih liturgijskih prostora uklone blagoslovljenu vodu, da se vjernike u misnom slavlju ne poziva na pružanje znaka mira, te da izostave u potpunosti tu liturgijsku gestu, da se svećenici prije i nakon misnog slavlja pridržavaju dezinfekcijskim uputa koje su dobili, kao i pri dijeljenju svete pričesti.
Sveta pričest daje se na ruku i do daljnjeg se u potpunosti izostavlja način podjeljivanja svete pričesti u usta, o čemu će se prije obreda obavijestiti svi vjernici. Biskup Radoš je također zatražio da se posebna pozornost posveti higijeni i dezinfekciji svih crkvenih prostora.













