Polaznicima Komunikološke škole predstavljen rad Ogranka Matice hrvatske u Čakovcu

Polaznicima Komunikološke škole predstavljen rad Ogranka Matice hrvatske u Čakovcu

Podijeli

U sklopu Komunikološke škole Matice hrvatske u utorak, 28. listopada, prijavljenim studentima održan je niz predavanja i radionica. U popodnevnim satima predavanje o Ogranku Matice hrvatske u Čakovcu održao je njegov predsjednik Zoran Turk.

Nakon kraćeg povijesnog pregleda rada Ogranka od njegovog osnutka 1936. godine do danas, tijekom kojega je naročit naglasak stavljen na razdoblje predsjednika Zvonimira Bartolića i Ivana Pranjića, Zoran Turk posebnu pažnju posvetio je pitanju položaja i uloge humanističkih znanosti i vještina u suvremenom dobu. Upozorivši okupljenu publiku da humanistički rad danas svoj smisao ima ako je u službi širih društvenih potreba, naglasio je kako znanstvena istraživanja takve vrste danas predstavljaju temelj višemilijunskim turističkim projektima, iznimnu važnu ulogu u čemu igra i uska suradnja s jedinicama lokalne i regionalne samouprave.

Govoreći o dosadašnjem radu Ogranka, nabrojao je neke od ključnih takvih aktivnosti, poput izdavanja zbornika znanstvenih radova i snimanja igrano-dokumentarnog filma o svetom Jeronimu i njegovom štovanju u Štrigovi, pripreme znanstvenih monografija grada Čakovca i Međimurske županije, nadolazećeg prijevoda s hebrejskog djela o čakovečkim Židovima i sličnog.

Naposljetku, govoreći o radu Ogranka Matice hrvatske u Čakovcu s mladima, uz spomen dvaju natječaja namijenjenih učenicima osnovnih i srednjih škola Međimurske županije – za nagrade Zvonimira Bartolića i Dragutina Feletara – napomenuo je i važnost osiguranja nove generacije mladih stručnjaka i entuzijasta koji će u idućim desetljećima nastaviti započet rad.

U nastavku večeri sudionici Komunikološke škole Matice hrvatske sudjelovali su u književnoj večeri s dosadašnjim predsjednikom Matice hrvatske i poznatim književnikom Mirom Gavranom.

  • Maximus
Podijeli