Počelo docjepljivanje; Plenković: Idealan scenarij bi bio da procijepimo gotovo sve građane

Počelo docjepljivanje; Plenković: Idealan scenarij bi bio da procijepimo gotovo sve građane

Podijeli

U Hrvatskoj je zabilježeno 520 novozaraženih koronavirusom, aktivnih slučajeva je 3084, 1713 pacijenata je na bolničkom liječenju, a od toga ih je 149 na respiratoru. Preminulo je 29 osoba, a oporavilo ih se 683. Počelo je docjepljivanje zdravstvenog osoblja, kao i štićenika domova za starija, a drugu dozu primila je i prva cijepljena osoba u Hrvatskoj, 81-godišnja štićenica Doma za starije na zagrebačkoj Trešnjevci Branka Aničić, koja je pozvala sve da se cijepe.

“Imam karticu o cijepljenju da sam primila i drugu dozu. Prvo ću otići u Zadar gdje imam dio obitelji.”

Iz HALMED-a su izvijestili da su zaprimili 139 prijava sumnji na nuspojave cjepiva. Istražili su ih 116, a od toga su 20 posto ocijenili ozbiljnim, a kod starije populacije zabilježen je manji broj nuspojava koje nisu bile teške. Nisu zaprimili ni jednu prijavu na nuspojavu sa smrtnim ishodom, naglasili su. Premijer Andrej Plenković, komentirajući globalnu raspodjelu cjepiva i diplomatski rat oko njihove nabave s obzirom na više bilateralnih sporazuma koje su neke države postigle s proizvođačima, rekao je da je već naglasio da će ta tema biti ključna u ovoj godini. Hrvatska je bila dio zajedničkog europskog pristupa, rekao je.

“Naručili smo i više nego dovoljno doza i želimo osigurati dovoljno cjepiva da procijepimo gotovo sve. To bi bio idealan scenarij. Neće se svi cijepiti nažalost, ali ćemo procijepiti dovoljan broj ljudi osobite one koji su najugroženiji i najizloženiji.”

U četvrtak će Europsko vijeće o tome raspravljati, napomenuo je Plenković, pa dodao:

“Ako smo se dogovorili na razini 27 da ćemo držati jedinstveni pristup onda ga trebamo držati. Zemlje koje s time nisu vezane, da budemo sasvim otvoreni su spremne platiti više po dozi, dati nekoj kompaniji više nego što su dogovorene cijene na ovaj način. Netko tko to riješava izravno ima u ovom slučaju možda i veći manevarski prostor, pogotovo ako ima jako puno novaca.”

A o čemu će raspravljati čelnici 27 zemalja članica?

“Razgovarat ćemo prije svega o brzini distribucije cjepiva. To nam je u ovom trenutku najbitnije, a nakon toga kako ćemo se spremati za neku drugu fazu kad dođe do većeg broja procijepljenih ljudi uopće u Europi i svijetu. Što je poanta? Efekt zaštite od Covida-19 bit će postignut kad se cijepe i oni koji žele doći kod vas i koji su u susjedstvu, a možda nisu nabavili cjepivo. Prvo je cilj EU-a da pomogne onim zemljama koje su blizu i koje su vezanu. S tim da mi tu utakmicu moramo odigrati globalno, jer bez toga ništa.”

Na pitanje hoće li cijepljenje nekih lokalnih čelnica koji ne spadaju u rizične skupine imati kontraefekt i ima li potrebe za njihovim cijepljenjem, Plenković je odgovorio da je na aktualcu rekao da je zamolio ministra zdravstva Vilija Beroša da vidi s HZJZ-om i županijskim Zavodima kako je do toga došlo.

“Mislim da treba cijepiti najugroženije i najizloženije, a cijepljenje članova Vlade, saborskih zastupnika, predsjednika je jedna politička poruka koja bi trebala osvjestiti važnost cjepiva i njegovu korist.”

Na pitanje je li kriva poruka što se cijepio zastupnik koji je prebolio koronu dok još većina starijih građana nema tu mogućnost, kaže:

“Pa dobro. Ponudili smo svima i ja s mog aspekta i moje pozicije ne mogu ulaziti u trijažu tko će se cijepiti i tko ne. To nek svak tumači sebi.”

  • Maximus
Podijeli