Za oko 450.000 učenika počela je nova nastavna godina. Neki od njih po prvi su put sjeli u školske klupe i s nama podijelili svoje dojmove. I dok iz resornog Ministarstva poručuju kako se nadaju da će školska godina proći bez velikih problema – jedna zagrebačka osnovna škola već ih je iskusila.
…odzvonilo je ljetnom odmoru.
“Sada se treba privikavati ponovno na učenje i to sve.”
“Mislim da sada više neće biti toliko teška.”
“Veselim se zauzeti zadnju klupu u školi.”
“Očekujem dobro društvo da mi bude lijepo u školi, da imam dobre prijatelje i profesore i da naučim što više toga.”
U školske klupe sjelo je više od 450.000 učenica i učenika osnovnih i srednjih škola. Jedan od osnovnoškolaca s nama je podijelio svoje dojmove:
“Danas mi je prvi dan škole i falili su mi jako prijatelji. Sada sam 2. C i jedva čekam pisana slova.”
Prvi put u školske klupe sjelo je oko 35.700 učenika. Jedan od prvašića je i Vid:
“Ja sam Vid, danas krećem u prvi razred. Veseli me što ću opet vidjeti svoje prijatelje iz vrtića i što ću učiti u školi. To me jako veseli i jedva čekam ići u školu.”
Uz bok prvašićima i ostalim školarcima na cestama je i policija. U sklopu akcije “Poštujmo naše znakove”, policajci provode edukacije u školama dok pojačano nadziru prometnice kako bi smanjili broj prekršaja koji direktno ometaju pristup djeci prema školi. Voditelj službe prometne policije PU zagrebačke Krešimir Mišić za Media servis:
“Dužni smo dakle prvenstveno smanjiti brzinu. Kad je ta brzina našeg vozila iznad 50 km/h ta mogućnost preživljavanja tog pješaka djeteta pada na samo 10%. Dakle brzina je ključ sigurnosti cestovnog prometa, prema tome svatko tko sjeda za upravljač svog vozila mora voditi računa da je ključno da u tim zonama smanji brzinu po mogućnosti na 30 km/h.”
Posebnu poruku za prvašiće imao je premijer Andrej Plenković, a pozitivne želje za ovu školsku godinu izrazio je i Ministar znanosti, obrazovanja i mladih Radovan Fuchs.
“Posebno mi je drago da mogu čestitati našim prvašićima, njihovim roditeljima, koji su danas osjetili po prvi put čari škole. Želim im puno veselja, puno učenja i puno novoga znanja.”
“Nadam se da će biti dobra, mirna i uspješna, bez prevelikih problema. Iako, njih uvijek ima. Ali, nadam se da ćemo ih zajedno uspjeti rješavati.”
…da problema uvijek ima, uvjerili su se i roditelji djece koja su se ispisala iz jedne zagrebačke osnovne škole. Ispisan je gotovo cijeli razred i to zbog toga što je jedan od učenika uznemiravao djecu i vršio nasilje nad njima. Resorni ministar kaže:
“Mislim da je u prvoj stepenici trebalo to puno agilnije i žustrije rješavati na razini škole. Nije se smjelo desiti da čitava stvar ode ovoliko daleko koliko je otišla. Samo rješenje ispisa djece nije nešto što treba pozdravljati.”
No, odvjetnica ispisane djece Ana-Marija Vegar tvrdi kako su roditelji mjesecima upozoravali institucije na problem.
“Roditelji su nudili školi pomoć i suradnju. Međutim, do toga nije došlo. Roditelji su u jednom času pisali na preko 30 mail adresa, svim institucijama su se obraćali. Upozoravali smo na propuste škole koji su učinjeni. Međutim, nikakvu reakciju nismo dobili.”
Fuchs tvrdi da je održan sastanak između roditelja dječaka koji je vršio nasilje i predstavnika Grada. Vergar nam otkriva kako su za sastanak doznali – iz medija.
“Nikakvu najavu sastanka nismo dobili niti nas je itko na to upozorio. Ne znamo ni tko će sudjelovati na tom sastanku, ni koja je tema sastanka ni koja je svrha ni kakvi su se zaključci na tom sastanku dogodili. Zapravo, mi ne znamo ni da li se taj sastanak održao.”
Pokušali smo kontaktirati ravnateljicu škole, no do zaključenja ovoga priloga nije nam se javila. Pročelnik Gradskog ureda za obrazovanje, sport i mlade Luka Juroš kaže da je škola iscrpila sve mogućnosti:
“Pozivamo da se unaprijede propisi vezani uz pedagoške ovlasti škola, ovlasti nadležnih tijela socijalne skrbi te propisi vezani uz suradnju roditelja i škola.”
Zamjenica zagrebačkog gradonačelnika Danijela Dolenec:
“Dakle, škole gdje je doista situacija eskalirala pokazavši da unutar postojećih propisa i nadležnosti su iscrpljene sve mogućnosti i da je odavno trebalo te propise mijenjati.”
U međuvremenu su iz Ministarstva za Media servis izvijestili kako je na sastanku dogovoreno da će roditelji učenika koji je vršio nasilje zatražiti premještaj u drugu osnovnu školu, zahtjev će predati sutra u jutro, a obavljen je razgovor sa ravnateljem škole u koju učenik treba prijeći.
U drugačijem tonu školska godina počela je u Petrinji gdje je svečano otvorena nova zgrada Srednje škole Petrinja. Matična je zgrada oštećena u potresu, a ova nova prostire se na tri etaže, ima sportsku dvoranu, vanjsko sportsko igralište i još štošta. Ravnatelj Milan Orlić nije skrivao oduševljenje:
“Za ovu školu dolazak sunca čekali smo pune tri godine i devet mjeseci. Međutim, isplatilo se. Naše sunce polako, ali sigurno sviće. Evo nas danas pred zgradom naše nove škole.”
U školskim klupama učenici će sjediti do 20. prosinca kada završava prvo polugodište.