Ranije od uobičajenog termina svakog ponedjeljka, a sve zbog utakmice Vatrenih, održana je sjednica Predsjedništva i Nacionlanog vijeća HDZ-a nakon koje se novinarima obratio premijer i predsjednik stranke Andrej Plenković.
“Milanovićev poraz obilježen je time što je dobio samo 37 glasova za svoj prijedlog za čelnu osobu Vrhovnog suda”, rekao je na početku premijer Andrej Plenković dodajući kako “nema prepucavanja” između njega i predsjednika Republike.
“Ta teza je neka medijska teza koja se namjerno forsira da je riječ o prepucavanju. Postoje oni koji rade po zakonu i oni koji rade protiv zakona, on radi protiv zakona. Nema tu druge, nego jednostavno definirati kao enorman pritisak na Vrhovni sud i napadanje HDZ-a kao vladajuće stranke, što on kao predsjednik ni u primisli ne bi smio raditi. Dakle, on bi trebao biti kompletno neutralan u odnosu na političke stranke. On to naravno ne radi. Jedino što radi je pritisak na suce Vrhovnog suda i to treba jasno reći. To je nedopustivo, neprihvatljivo i za svaku osudu”, poručio je premijer.
Upitan kasni li obnova, premijer ponavlja kako su sredstva za isto osigurana, ali procedure moraju biti transparentne i prema zakonu. Na pitanje tko je kriv nakon međusobnih optužbi Ministarstva graditeljstva i Fonda za obnovu, Plenković poručuje “svi se moraju ubrzati”.
Komentirajući posljednje ankete Nove TV prema kojima je novi zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašeić stao na čelo liste najpopularnijih političara, Plenković kaže:
“Ovakav medijski suport koji je imao Tomašević, to još nitko u Hrvatskoj nije imao. Zadnjih 20 godina sigurno. Da sam ja imao toliki suport, gdje bi mi bili po rejtingu i gdje bi danas bili da imamo 10 posto takvog suporta”, kaže premijer.
Na komentar novinara kako HDZ ima 30 posto podrške građana, premijer odgovora “to je na temelju rada, a ne na temelju suporta”. “Neka Tomaševiću to bude poticaj, dobio je povjerenje i ima zadaću i neka radi u Zagrebu”, zaključio je premijer Andrej Plenković.
Dodajući za kraj, premijer je ponovno pozvao građane na cijepljenje.
“Čestitam svih ovih 44 posto odraslih koji su se cijepili. To je pravi domoljubni potez da se cijepiš jer si time pridonio i zdravstvenoj situaciji, gospodarstvu, normalizaciji društvenog života, financijskoj stabilnosti. Ovi koji se ne cijepe, zaista ne znam koji su to razlozi. Tko to danas nakon 490. dan epidemije može reći da nešto ne zna o tome ili da ne zna da je u svijetu umrlo 3 milijuna 900.000 ljudi ili da je u Hrvatskoj umrlo 8 200. Taj koji se ne cijepi, očito ne prati igru, a to nije dobro, ističe premijer.













