Vlada je na sjednici predstavila novi paket mjera za zaštitu kućanstava i gospodarstva od rasta cijena. Novim paketom mjera reguliraju se, među ostalim, državne subvencije za plin i struju. Vrijednost paketa je 248 milijuna eura, pojasnio je premijer Andrej Plenković, a cijeli je paket dobio zeleno svjetlo od Vladinih koalicijskih partnera.
Plenković je otkrio koliko će rasti cijene struje.
“Cijena struje koju će u konačnici građani za kućanstva plaćati kroz šest mjeseci raste deset posto. Povećanje ide kroz dvije faze. Za studeni bi računi bili veći oko 6,5 posto, ostatak bi bilo povećanje početkom iduće godine. To je nosivi, priuštivi iznos novaca za povećanje cijena struje.”
Otkrio je i koliko će iznositi subvencija za kućanstva.
“Mjera, ukupna težina, godišnji trošak za struju u prosječnom kućanstvu s godišnjom potrošnjom od 3000 kWh. Da nema mjera, prosječna zamišljena cijena jednog kućanstva je 584 eura. Sa mjerama Vlade je 482 eura, to je značajno subvencioniranje i vrijednost te mjere je oko 102 milijuna eura.”













