Pet oboljelih od gripe u Međimurju

Pet oboljelih od gripe u Međimurju

Podijeli

Zabilježeno je prvih pet slučajeva oboljelih od gripe u Međimurju, javlja specijalistica epidemiologije Lidija Vrbanec Megla iz Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije.

“U našoj županiji je zabilježen prvi slučajevi oboljelih u 51. tjednu prošle godine prije Božića, 2 djeteta koja su hospitalizirana na pedijatrijskom odjelu s obzirom da se točno potvrdio uzročnik gripe iz brisa ždrijela, odnosno nosa. U 52. tjednu pojavilo se još troje oboljelih i to je tih 5 slučaja u ova 2 protekla tjedna. Za ovu godinu još nemamo podataka budući da se izvješća o oboljelima prijavljuju tjedno od ponedjeljka do nedjelje, što znači da ćemo u utorak 7. siječnja imati svježe podatke.”

Vrbanec Megla je naglasila i kakva je gripa zapravo bolest te kako se od nje zaštititi.

“Gripu moramo shvatiti krajnje ozbiljno, to je sistemska bolest, ona bolest koja se javlja s visokom temperaturom, osjećajem slabosti, bolovima u mišićima, očnim dupljama, glavoboljom te je tada potrebno gripu svakako odležati par dana uz strogo mirovanje. U suprotnom mogu nastati komplikacije: baterijska upala, inficiranje bakterijom, upala pluća, Myocarditis, može biti zahvaćeni čak i srčani mišić…”

Ako se temperatura ne snizi unutar tri dana i ako otežano dišete te se ne osjećate dobro, javite se svom doktoru telefonom ili otiđite na pregled. Ako osoba ima simptome gripe te je nezaposlena i ne mora posjetiti liječnika vezano za bolovanje, najbolje je da se liječi kod kuće.

“Uzimaju se lijekovi za snižavanje temperature, čajevi sa medom i C vitaminom, preporučuje se lagana prehrana, juhe i unositi što više tekućine. Naravno, potrebno je i spriječiti nepotrebne posjete s obzirom da je riječ o zaraznoj bolesti te na taj način onemogućiti daljnje širenje gripe.”


U tijeku epidemije je najbolje da se što manje zadržavamo u zatvorenim prostorima gdje je puno ljudi, češće treba prati ruke, dok je najvažnija i najbolja mjera kao zaštita protiv gripe – cijepljenje. Najugroženije su osobe iznad 65 godine te one koje imaju neku kroničnu bolest. Sezona cijepljenja završava, no Vrbanec Megla je istaknula kako imaju još nekoliko doza te se mogu cijepiti oni koji to žele. Zaključila je kako je gripa nepredvidiva te ju treba shvatiti ozbiljno.

  • Maximus
Podijeli