Mrtva trka u SAD-u: Harris obećala završiti rat u Gazi, Trump moćnu...

Mrtva trka u SAD-u: Harris obećala završiti rat u Gazi, Trump moćnu i bogatu Ameriku

Podijeli

Pred Amerikancima je važan dan – sutra biraju novog američkog predsjednika ili predsjednicu. Između Donalda Trumpa i Kamale Harris i dalje se vodi mrtva trka, a kandidati koriste posljednje sate da pošalju poruke biračima.

5. studeni je dan D za SAD. Amerikanci biraju novog čelnika zemlje. Svoje pravo glasa do sada je iskoristilo više od 75 milijuna građana, a za glasove milijuna koji to tek planiraju učiniti bore se do zadnje minute demokratska kandidatkinja Kamala Harris i republikanac Donald Trump. Jedna od posljednjih poruka koje je poslala Harris, koja želi postati prva američka predsjednica, je da će okončati rat na Bliskom istoku.

“Kao predsjednica učinit ću sve što je u mojoj moći da okončam rat u Gazi, vratim kući taoce, prekinem patnje u Gazi, zajamčim Izraelu sigurnost te pomognem paestinskom narodu u ostvarivanju prava na dostojanstvo, slobodu, sigurnost i samoodređenje.”

Nakon što danima upozorava na moguće izborne prijevare, Trump je pozvao Amerikance da izađu na birališta.

“Zajedno ćemo se boriti i pobijediti. 5. studeni bit će najvažniji dan u povijesti naše zemlje. Zajedno ćemo Ameriku ponovno učiniti moćnom, bogatom, zdravom, snažnom, ponosnom, sigurnom i sjajnom.”

Iz SAD-a se za Media servis javio komunikacijski stručnjak Krešimir Macan koji je istaknuo da svi iskusni analitičari tvrde da je riječ o utrci 50:50. Na posljednje se ankete, kaže Macan, ne treba previše oslanjati, no da bi Trump ipak mogao imati prednost.

“Ne možemo više reći, osim ovog osjećaja koji bi rekao Trump. Po ponašanju, možda su njegovi glasači motiviraniji. Na način što je on zabavljač, čovjek koji nastupa i priča svašta, oni to kupuju. Nama se to može ne sviđati, ali njima je to dobro. Što god on kaže, oni uzmu kao istinu, ajmo reći da je njegova publika prijemčljivija.”

Pred Amerikancima je važan dan – sutra biraju novog američkog predsjednika ili predsjednicu. Ankete pokazuju da se između Donalda Trumpa i Kamale Harris i dalje vodi mrtva trka, a kandidati koriste posljednje sate da pošalju poruke biračima. Kome bi dao prednost, osjeti li se napetost na američkim ulicama i kada ćemo znati rezultate izbora, u razgovoru za Media servis komentirao je komunikacijski stručnjak Krešimir Macan koji se nalazi u SAD-u.

Harris ili Trump? Macan je istaknuo da svi iskusni analitičari tvrde da je riječ o utrci 50:50. Na posljednje se ankete, kaže Macan, ne treba previše oslanjati, no da bi Trump ipak mogao imati prednost.

“Ne možemo više reći, osim ovog osjećaja koji bi rekao Trump. Po ponašanju, možda su njegovi glasači motiviraniji. Na način što je on zabavljač, čovjek koji nastupa i priča svašta, oni to kupuju. Nama se to može ne sviđati, ali njima je to dobro. Što god on kaže, oni uzmu kao istinu, ajmo reći da je njegova publika prijemčljivija.”

Trump glasove traži kod siromašnih, a Harris kod obrazovanih žena, dodao je Macan. Osvrnuo se i kakava je situacija na terenu:

“Osjeti vam se to. Na obiteljskim ručkovima, ako su u različitim taborima, ne smiju pričati o politici jer bi propali ručkovi. S te strane ima tenzije, no ona je pojačana u tih sedam odlučujućih država. U ostalim državama, kako nisu bitne, ne osjeti se tenzija. U New Yorku gdje smo bili dva dana nema nervoze u kampanji, pojavile su se jedino na Times Squareu informacije kladionačara jer oni daju 60% Trumpu.”

Ključne države su, podsjetimo, Nevada, Sjeverna Karolina, Wisconsin, Arizona, Michigan, Georgia i Pennsylvanija. Rezultati izbora neće se znati odmah nakon izbornog dana jer je uoči izbora, dopisno, glasovalo više od 75 milijuna ljudi. ‘Navečer ćemo znati rezultat samo onih koji su glasovali taj dan‘, objasnio je Macan te odgovorio na pitanje – za koga navijaju svjetski čelnici:

“Svi navijaju za Kamalu osim autokrata – Kina, Rusija, Koreja, autokrati navijaju za Trumpa, s njima i Srbija i Vučić. Oni očekuju promjenu svjetske politike s Trumpom i da će to odgovarati više njihovim ciljevima. S njim možemo očekivati veće carine, veći protekcionizam, veću zaštitu američkog tržišta, kao i razne poteze. Što će biti s Ukrajinom i Rusijom? On kaže da je on bio predsjednik ne bi bilo rata, a s Kamalom možemo očekivati nastavak sadašnje politike, kontinuitet i skroz očuvanje demokratskih institucija. Trump pak masovno najavljuje velike reforme državne administracije i to bi moglo biti loše za Ameriku.”

  • Maximus
Podijeli