I dok je situacija u Ukrajini i dalje napeta, a Amerikanci u stanje pripravnosti stavljaju vojne snage, predsjednik Milanović čvrsto poručuje – ako dođe do eskalacije sukoba, Hrvatska će povući sve vojnike iz Ukrajine. U isto vrijeme, Ministarstvo vanjskih i EU poslova pozvalo je građane da izbjegavaju putovanja u istočni dio Ukrajine.
Stav Hrvatske oko krize u Ukrajini i odnosa s Rusijom nije skroz jasan, no predsjednika Republike i vrhovnog zapovjednika Hrvatske vojske Zorana Milanovića jest – Hrvatska s mogućom eskalacijom sukoba Ukrajine i Rusije neće imati veze.
“Mi s tim nemamo ništa i nećemo imati ništa, to garantiram. Hrvatska ne samo da neće slati, nego, ako dođe do eskalacije, povući će se do zadnjeg hrvatskog vojnika. Do zadnjeg! I to nema veze ni s Ukrajinom, niti s Rusijom, to ima veze s dinamikom američke unutarnje politike. Dakle, Joea Bidena i njegovu administraciju, koju sam podržao jedini u Europi, međutim u odnosima i pitanjima međunarodne sigurnosti, vidim jednu nekonzistentnosti u stvari opasno ponašanje”, rekao je predsjednik.
Poručio je premijeru Andreju Plenkoviću neka Rusiji prijeti koliko hoće, no da Hrvatska u tom sukobu neće biti vatrogasac. Zbog pogoršanja sigurnosne situacije, Ministarstvo vanjskih i europskih poslova pozvalo je građane da izbjegavaju putovanja u dijelove Ukrajine koji graniče s Ruskom Federacijom. Također, savjetuju da se odgode i putovanja u ostale dijelove Ukrajine koja nisu nužna.
“Ako nisu u mogućnosti odgoditi putovanje u Ukrajinu, hrvatskim državljanima preporučamo oprez i svakodnevno informiranje o trenutnoj situaciji iz svih raspoloživih medijskih izvora, uz prethodnu konzultaciju s Veleposlanstvom Republike Hrvatske u Ukrajini”, zaključili su iz MVEP-a.
U isto vrijeme, SAD je stavio u stanje pripravnosti 8500 vojnika da ih se, po potrebi, rasporedi po Europi. Glasnogovornik Pentagona John Kirby je naglasio je da ministar obrane Lloyd Austin želi da neodređen broj vojnika “bude spreman za bilo kakve ostale nepredviđene situacije”.
“Donesena je odluka da postrojbe budu na visokom stupnju pripravnosti i to je to. Nikakve odluke o slanju snaga iz SAD-a nisu donesene. Kada kažemo visoki stupanj, iako su neke od njih već su bile u stavu visoke spreme, ideja je da sve jedinice budu spremne za slanje u kratkom vremenu.”
Američki predsjednik Joe Biden održao je sastanak s europskim čelnicima te poručio da postoji suglasnost o određenim potezima.
“Jako, jako dobar sastanak. Totalna suglasnost sa svim europskim vođama. O tome ćemo kasnije.”
Kremlj je poručio da s velikom zabrinutošću prati američke poteze oko Ukrajine. Glasnogovornik Dmitrij Peskov optužio je Washington za raspirivanje napetosti oko Ukrajine te ponovio stajalište Moskve da su uzrok krize potezi SAD-a i NATO-a, a ne rusko gomilanje vojnika blizu ukrajinske granice.













