Jednoj od najistaknutijih hrvatskih pijanistica Pavici Gvozdić uručeno priznanje za izniman doprinos...

Jednoj od najistaknutijih hrvatskih pijanistica Pavici Gvozdić uručeno priznanje za izniman doprinos hrvatskoj diskografiji

Podijeli
Foto:Nikola Knežević

Kad su u pitanju najbolji hrvatski pijanisti, uz najvećeg Ivu Pogorelića sinonim je i Pavica Gvozdić, višestruko nagrađivana umjetnica svjetskoga glasa i dobitnica Porina za životno djelo koja je u maloj dvorani Vatroslava Lisinskog u Zagrebu protekle subote predstavila dvostruko izdanje “Veliki hrvatski interpreti: Pavica Gvozdić” objavljeno prošle godine povodom njezinog 80. rođendana. Album je istovremeno i hommage iznimnim dostignućima umjetnice koja svojim temperamentom, senzibilitetom i nepatvorenom iskrenošću muziciranja već šezdeset godina oduševljava poštovatelje glazbene umjetnosti u domovini i inozemstvu. Kao uvod u predstavljanje odsvirala je šest preludija Frédérica Chopina koji se nalaze, među ostalim, na ovom izdanju uz djela Wolfganga Amadeusa Mozarta, Claudea Debussyja, Johannesa Brahmsa, Sergeja Prokofjeva i Béle Bartóka.

“U inozemstvu ima ljudi koji bolje čuju, razumiju i cijene njezin pijanizam nego u Hrvatskoj. Došla je u nekakve sredine vrlo mlada, nitko ništa nije znao o njoj i čim su je čuli kako svira shvatili su koliko je velika pijanistica. To me posebno oduševilo po pitanju njezine inozemne karijere. Jedan od najizvođenijih hrvatskih skladatelja u repertoaru Pavice Gvozdić je Boris Papandopulo koji je pisao izvanredna djela za klavir i doista ga je voljela svirati. No, stojim i dalje na tome da je skladatelj koji najbolje odgovara njezinom temperamentu Johannes Brahms kojeg najviše ima na ovom izdanju. Ona je zaista jedan od rijetkih pijanista na svijetu koji ima više od 80 godina te još uvijek svira”, rekla je urednica izdanja Bosiljka Perić Kempf uz koju su na predstavljanju govorili i sama umjetnica, zatim kreativna direktorica Croatia Recordsa Nikolina Mazalin te u ime dvorane Lisinski pomoćnik ravnatelja za Programsku službu Pero Glavinić.

Bez obzira što je veći ugled stekla u inozemstvu nego u Hrvatskoj, ipak je u svojoj domovini iznimno cijenjena što je pokazao i veliki red koji se stvorio u Lisinskom nakon predstavljanja izdanja, a prilikom potpisivanja CD-a i upoznavanja publike s umjetnicom.

  • Maximus
Podijeli