I dalje se trese tlo na Baniji, najveći problem privremeni smještaj, prve...

I dalje se trese tlo na Baniji, najveći problem privremeni smještaj, prve obnove za pola godine?

Podijeli
Foto: TZ Grada Petrinje

Više od tjedan dana prošlo je od razornog potresa koji je pogodio Sisačko-moslavačku županiju, a tlo na tom području ne prestaje podrhtavati. Petrinju, Sisak i okolna mjesta obišao je s ministrima premijer Andrej Plenković koji je komentirao organizaciju na terenu:

“Nemojmo očekivati da će nakon ovog potresa od 6.2 po Richteru cijela situacija u županiji izgledati kao da ste došli u apoteku. To nije realno, to nema nigdje. Ovo je velika nepogoda i mislim da svi koji će pridonijeti da će dati maksimalan napor da olakšamo život našim sugrađanima”, poručio je premijer.
Premijer je u programu radio Siska najavio i neke nove odluke za potresom pogođena područja, a koja će se usvojiti na sjednici Vlade u četvrtak. Prvi je radni dan jučer osnovanog Stožera za obnovu. Čelnik Tomo Medved istaknuo je da će, prema gruboj procjeni, za privremeni smještaj stanovnika biti potrebno oko tisuću mobilnih kućica, ali da su proizvođači već maksimalno uključeni.

“Neki uz obiteljske kuće koje su oštećene ili srušene, a neke ćemo strukturirati u naselja u neposrednoj blizini tamo gdje je to moguće. Budimo svjesni činjenice da postoje loakcije gdje su kuće srušene dokle nema ni oputa”, poručio je Medved.
Potres na Petrinjskom području na vidjelo je izbacio gomilu problema pa tako i problematičnu obnovu kuća nakon Domovinskog rata. Na prigovore ljudi da su se obnovljene kuće urušile od potresa reagirao je i DORH. Reagiraju i političari, ali peru ruke. Sisačko – moslavački župan Ivo Žinić kaže da medijski izvještaji nisu točni te ističe da je obnovljeno 150 tisuća kuća. Upravo on je bio inženjer u ministarstvu obnove u to vrijeme.

“Prema podacima statičara nijedna novoobnovljena obiteljska kuća nakon rata nije srušena. Ima oštećenja i smatram da su napravljene prema tadašnjim standardima i pravilima obnove”, kaže Žinić.
I premijeru Plenkoviću postavljeno je pitanje o obnovi kuća.

“Nadležne institucije moraju ispitati. Nema logike da ja sad kažem kako je sve bilo fantastično. Ako neka kuća nije bila napravljena po pravilima struke, ako nije bilo armature onda će se utvrditi tko je i zašto doveo do toga.”
​Da su određeni objekti građeni nekvalitetno priznaje ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Darko Horvat.

“Paušalna konstatacija da se sve srušilo jednostavno nije istinita. Ali da su određeni objekti građeni nekvalitetno, da je za to potrošen novac poreznih obveznika – to je istina. Te nelogičnosti će se ustanoviti, ako postoje.”
Prema sadašnjim procjenama, na potresom pogođenim područjima bit će potrebno obnoviti oko 3 500 obiteljskih kuća, što obnovom, što rušenjem i gradnjom novih. Ta bi obnova mogla trajati dvije do tri godine, a mogla bi početi za šest do devet mjeseci – rekao je jučer ministar Horvat na sastanku s predstavnicima građevinskih tvrtki i proizvođačima montažnih kuća. Kako piše Jutarnji, sve kuće, bez obzira na način gradnje, morat će imati protupotresni certifikat i vijek trajanja najmanje 50 godina jer, poručuje Horvat, bez toga gradnje neće biti.

  • Maximus
Podijeli