Od početka godine među najprozivanijima za poskupljenja u zemlji su frizeri koji su od 1. siječnja ažurirali cijene na više. Za Media servis Ivica Pavlačić u ime neovisne grupe vlasnika frizerskih salona kaže da su to napravili kako bi mogli opstati na tržištu i isplaćivati plaće djelatnicima kojima je osnovica minimalne plaće u ovoj godini porasla za 12,52 posto.”Jer je to nama frizerima općenito osnovni okidač za ažuriranje cijena svake godine. Budući da mi za plaću koja se isplaćuje u drugom mjesecu, moramo zaraditi u prvom mjesecu. Striktno mi nismo cijene podignuli s 1. siječnjem, nego je 1. siječnja verojatno većina frizera napravila točnu konverziju, a onda kada su išli usklađivati cijene s novonastalim plaćama i gledali novonastale troškove koje će imati, onda su vjerovatno neki cijene povećali”.
Naglasio je i da će zbog rasta troškova poslovanja, pojedini frizerski saloni ući u sustav PDV-a pa će morati svoje usluge ponovno dizati, ovog puta za dodatnih 25 posto. Već su neki političari krenuli s inicijativama da se podigne prag za paušalce, na što Pavlačić kaže:
”Nije stvar u dizanju praga za ulazak u sustav PDV-a. Ja bih taj prag ukinuo i svi bismo trebali biti u sustavu PDV-a. No PDV bi trebao biti snižen ovisno o vrsti djelatnosti koja se obavlja. Za frizere bi to trebala biti srednja stopa od 13 posto, jer po EU direktivi frizerske usluge spadaju u radno intenzivne, ograničeni smo vremenski, ograničen smo rukama ograničeni smo brojem klijenata koliko možemo odraditi i poanta cijele priče je da se te ruke oporezuju isto”.










