Rano jutros, u petak 28. kolovoza, stanovnici Čakovca i cijele Hrvatske imaju priliku pratiti jedan od najatraktivnijih astronomskih događaja ove godine najdublju djelomičnu pomrčinu Mjeseca vidljivu s naših prostora.
Igra svjetla i sjene
Iako je astronomski gledano riječ o djelomičnoj pomrčini, prizor na nebu gotovo je identičan potpunoj. U trenucima vrhunca, koji nastupa točno u 6:12 sati, Zemljina sjena prekriva čak 93 posto Mjesečeva diska. Zbog loma svjetlosti u Zemljinoj atmosferi, nezasjenjeni dio poprima prepoznatljivu bakreno-crvenkastu nijansu, nudeći dramatičan pogled na fenomen popularno zvan “krvavi Mjesec”.
Do ovog nebeskog fenomena dolazi kada se Zemlja nađe točno između Sunca i Mjeseca te svojom sjenom zakloni naš prirodni satelit. Za razliku od pomrčine Sunca, za promatranje ovog događaja nije potrebna nikakva zaštitna oprema, pa svi Čakovčani ranoranioci mogu bezbrižno uživati u prizoru golim okom.
Dinamično jutro za ranoranioce i fotografe
Za promatrače iz Čakovca i sjeverozapadne Hrvatske događaj je posebno dinamičan jer se vrhunac pomrčine poklapa sa samim svitanjem i skorim zalaskom Mjeseca. Naš prirodni satelit nalazi se vrlo nisko nad obzorom upravo u trenucima svoje najveće faze, što je stvorilo fantastične uvjete za ranojutarnje fotografiranje iznad prepoznatljivih međimurskih vizura.
Svi ljubitelji astronomije koji ipak prespavaju jutrošnji spektakl morat će se oboružati strpljenjem.
- Sljedeća pomrčina Mjeseca vidljiva iz Hrvatske dogodit će se 20. veljače 2027. godine, no bit će vidljiva samo u polusjeni.
- Na sljedeću pravu djelomičnu pomrčinu čekat ćemo sve do 12. siječnja 2028. godine.
- Potpuna pomrčina Mjeseca na našem će nebu ponovno zabljesnuti tek na samu staru godinu, 31. prosinca 2028..
Jeste li uspjeli uhvatiti trenutak i baciti pogled na nebo iznad Čakovca prije nego što je Mjesec zašao?













