Bez dogovora je nakon puna dva sata završio sastanak predstavnika Vlade i sindikata javnih službi. Matija Kroflin iz Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja nije krio razočaranje.
“Razočarani smo. Vlada je danas napravila stanoviti pomak, no to je još uvijek nedovoljno i neprihvatljivo da bi se išlo prema nekom dijalogu. Ponuda je takva da na ovoj razini na kojoj trenutno Vlada, dogovora, potpisivanja dodatka Temeljnom kolektivnom ugovoru sigurno ne može biti.”
Vlada je sindikatima na današnjem sastanku ponudila tri povećanja osnovice, rekao je Kroflin.
“1 posto od 1. travnja, 1 posto od 1. kolovoza i jedan posto od 1. prosinca. Međutim, Vlada je odustala od uvođenja toplog obroka, tako da iz današnje ponude vlade taj aspekt otpada. To je na razini ove godine 0,91 posto rasta osnovice, to je za nas neprihvatljivo.”
I sindikati su napravili ozbiljan ustupak, kaže Kroflin dodajući kako su ponudili minimum na koji u ovom trenutku mogu pristati.
“A to je da osnovica raste odmah 3 posto, da nakon toga još raste za dodatnih 2 posto od 1. listopada te da se topli obrok ugovori i to u iznosu od 50 eura i to od 1.6. ove godine.”
Ministar Marin Piletić obećao im je, nastavlja Kroflin, da će zahtjev sindikata prenijeti premijeru i Vladi te se javiti kroz dva dana o nastavku pregovora.
“Pregovore nastavljamo. Nažalost, pozicije su nam i dalje izrazito udaljene i Vlada ako želi dogovor morat će napraviti ozbiljniji iskorak u odnosu na ovo što je trenutno na stolu. Poruka toga što je Vlada danas poslala je da će svi njeni zaposlenici ove godine živjeti lošije nego u 2025.”
Kroflin je rekao i da je za sindikate dosta nezgodna najava ministra Piletića da će se upravo u četvrtak, kada bi im se trebao javiti, na Vladi donositi odluka o visini osnovice za 2026. godinu.













