Milanović o Banožićevom nasljedniku: Bit će netko tko je lojalan Plenkoviću

Milanović o Banožićevom nasljedniku: Bit će netko tko je lojalan Plenkoviću

Podijeli
Foto: Dino Varošanec

U Banskim dvorima traže ime nasljednika sada već bivšeg ministra obrane Marija Banožić. Premijer Andrej Plenković je, u tom kontekstu, na Markov trg pozvao ministre Tomu Medveda i Davora Božinovića, a uz njih i bivšeg ministra obrane i aktualnog savjetnika premijera Damira Krstičevića kao i neke HDZ-ove saborske zastupnike. Kao kandidati se spominju i vojna i politička imena.Ako se u narednih par dana usuglasi ime Banožićeva nasljednika, novog ministra obrane mogli bismo dobiti u drugoj polovici ovog tjedna. Kao potencijalni kandidat spominje se dosadašnji državni tajnik u Ministarstvu obrane Zdravko Jakop koji je je nakon Banožićeve smjene od premijera dobio ovlasti da vodi Ministarstvo. Ako se pita predsjednika saborskog Odbora za obranu Franka Vidovića iz Socijaldemokrata, premijer se oko odluke ne bi trebao puno premišljati.

“Mislim da je Zdravko Jakop čovjek koji bi mogao podnijeti tu dužnost. On je čovjek koji ima sve reference, koji je staložen, otvoren u komunikaciji, dobar suradnik sa zavidnim CV-om. Da ja biram, on bi svakako bio moj izbor.”

Jakopa hvali i potpredsjednik Vlade Branko Bačić. Kaže kako se pokazao jako dobrim državnim tajnikom.

“On će sigurno u ovom trenutku voditi poslove ministra u Ministarstvu, ali ćemo odnosno predsjednik Vlade će u idućih nekoliko dana donijeti odluku o tome tko će biti novi ministar i onda ćemo ići prema Hrvatskom saboru.”

No, Jakop je djelatna vojna osoba zbog čega prema zakonu ne bi mogao obnašati političke funkcije. Njegovo nije jedino ime koje se spominje. Tu su i ona politička poput osječko-baranjskog župana Ivana Anušića i splitskog mu stranačkog kolege Ante Bačića. SDP-ovac Arsen Bauk ističe moguće probleme ako bi izbor pao na brigadnog generala Jakopa. Njegov favorit je Bačić.

“Sve osim njega bilo bi mi iznenađenje. Što se tiče djelatnih vojnih osoba na čelu Ministarstva, mislim da smo tu razinu civilnog upravljanja i civilne kontrole oružanih snaga davno prešli. Dakle, ne očekujem da će djelatna vojna osoba biti na čelu Ministarstva obrane.”

Pitanja o nasljedniku dočekala su i predsjednika Zorana Milanovića, ali imena nije želio komentirati nego je poručio:

“To je odluka premijera. To će biti netko tko je njemu lojalan i to je glavna odlika za to mjesto. Ja na to nemam utjecaja. Bit će onaj koga imenuje i odabere Plenković i bilo bi dobro da mu taj ili ta koja to bude odmah skrene pažnju na to da dvije godine nije bilo sjednice Vijeća za nacionalnu sigurnost.”

Koga god premijer izabrao, Vidović ističe kako s odlukom ne bit trebalo dugo čekati.

“(…) Jer Hrvatska ima i u tijeku su dosta velike nabave naoružanja, a jednako tako nam neke stvari stoje poput brodogradnje u Splitu. Tu je i komunikacija s Pantovčakom. Vjerujem da bi Zdravko Jakop sve te stvari mogao pokrenuti s mjesta, ali premijer mora voditi računa o drugim stvarima. Dakle, mora pronaći dobrog suradnika koji će zadovoljiti nekakve standarde, a s treće strane i stranka treba biti zadovoljna s tim izborom.”

Bilo bi dobro da ime doznamo već ovog tjedna jer vršitelj dužnosti, ističe Vidović, može samo održavati hladni pogon, a postoje tekuće stvari koje treba riješiti poput dugoročnog plana razvoja oružanih snaga.

“Tim više nam je potreban ministar jer to je dokument koji kaže kako će se oružane snage razvijati kroz idućih deset godina i to je vrlo bitan dokument”, zaključuje Vidović.

  • Maximus
Podijeli