Djelovi Hrvatske i dalje se bore s vodenim valom koji je došao iz Slovenije. Trenutno, situacija je najgora u Koprivničko-Križevačkoj županiji u naseljima uz rijeku Dravu koja je premašila rekordni vodostaj iz 2014. za više od 30 centimetara. Građani područja oko Koprivnice primili su poruku Sustava za rano upozoravanje i upravljanje krizama, a na terenu pomaže i 150 pripadnika Hrvatske vojske. Na području općine Drnje i Hlebine kuće se brane zečjim nasipima, a na mjestima gdje je popustio, sanira se nasip te se rade umjetni bunari.Građani područja oko Koprivnice primili su poruku Sustava za rano upozoravanje i upravljanje krizama, a na terenu pomaže i 150 pripadnika Hrvatske vojske. Na području općine Drnje borbu s poplavama vode od jučer. Kako je prošla noć za Media servis je rekao načelnik općine Petar Dombaj.
“Noć u općini Drnje je prošla relativno mirno. Bili smo spremni za vrhunac vodenog vala koji se očito protokom od Donje Dubrave prema Botovu lagano ipak u manjem obujmu pojavio tu. Zapravo je vrhunac bio ranije iako to po službenoj statistici nije prikazano. Ona najveća količina je bila negdje malo prije pomoći i tu smo u suradnji sa žurnim službama, hrvatskim vodama i ljudima na terenu odradili jako dobru pripremu, dočekali spremni. Tako da sada na terenu zaključujemo da je stanje dosta dobro.
Stanovnici su za sada sigurni poručuje Dombaj i naglašava kako nastavljaju raditi.
“Opasnost po kuće za sada nema ali ne možemo biti mirni i dalje smo spremni i čekamo da reagiramo maksimalno na ono što nas čeka danas cijeli dan i sutra vjerujem do podneva. Prošlo je za sada jako dobro prema informacijama s terena koje imamo i koje smo obilaskom utvrdili. No, mi ne mislimo stati, mi ćemo se i dalje pripremati kao da još veći vrhunac dolazi jer to je najbolja opcija za nas.”
Problem im stvara situacija na jezeru Šoderica.
“Imamo jedan dodatni problem da nam se jezero Šoderica puni. Na onom dijelu Šoderica, kao što se moglo vidjeti u medijima, potrgana je pruga pa velika količina vode dolazi u jezero. To jezero moglo bi stvoriti probleme u naselju u sastavu općine uzvodno. Stoga smo kroz noć odrađivali sve moguće radnje, selili mehanizaciju da bi podizali obrambene nasipe i da spriječim plavljenje vode u potok Gliboki koji ide nizvodno prema rijeci Dravi.”
Nasip je počeo popuštati i u općini Hlebine čija je načelnica Božica Trnski za Media Servis rekla kako je tamo protekla noć.
“Vjerujem da je ono najgore iza nas, Hrvatska vojska i Hrvatske vode noćas su odradili veliki dio posla nakon što su se Hlebinčani povukli na odmor jer stvarno više nismo mogli fizički izdržati. Puno okolnih vatrogasnih društva je došlo u pomoć. Oni su ostali cijelu noć, za sada je mirno.”
Do većeg pucanja nasipa nije došlo.
“Vremenske prilike su bile takve i vodostaj je bio takav. On je bio cijeli blatnjav, sav razgažen, ali za sada je sve pod kontrolom. Nije došlo do snažnijeg prodora, to vam je procjeđivanje nasipa. Snaga Drave je strahovita, dok je vodostaj sada trenutno jedan centimetar iznad 600 ja se ne usudim ništa prognozirati.”
Glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković za Media servis potvrdio je kako je noć prošla relativno mirno. O trenutnoj situaciji je rekao:
“Ono što mogu reći jeste da je na području Legrada jutros ponovno došlo do probijanja vode u jezero Šoderica. Također, voda je došla u Starogradsku ulicu u Sigetecu gdje je došlo i do evakuacije 12 ljudi. Tri kuće su poplavljene zbog zaobilaznih voda. Što se tiče Dravske ulice u Botovu tamo je došlo do snižavanja vode kao i na području Gabajeve Grede.”
Tucaković naglašava kako vodeni val seli nizvodno pa treba ostati oprezan.
“Pripreme su počele već prije dva dana. Na području Sopja su angažirane sve snage, utvrđivali su se nasipi. Taj će val biti potrebno pratiti skroz do Osijeka i biti budan tijekom cijelog toka rijeke Drave. Sigurno će ta situacija potrajati desetak dana dok taj kompletan val prođe.”











