Britanski premijer Boris Johnson prije nekoliko dana optimistično je najavio zadnju fazu popuštanja većine epidemioloških mjera. Blaže mjere na snagu bi trebale stupiti 19. srpnja, no takav potez oštro je osudila Svjetska zdravstvena organizacija, ali i mnoštvo medicinskih stručnjaka.
Zadnja faza popuštanja epidemioloških mjera predviđena je za 19. srpnja. Kako je najavio Johnson plan uključuje pojačavanje cijepljenja, uklanjanje ograničenja na broj ljudi unutra i na otvorenom, otvaranje noćnih klubova, koncerata, kazališta, izložbi i sportskih događaja bez ograničenja te ukidanje distance dok će maske ostati kao preporuka. Takav stav nije naišao na odobrenje Svjetske zdravstvene organizacije. Broj zaraza u Engleskoj učetverostručen je u posljednjih mjesec dana zbog čega je više od 4.000 znanstvenika i liječnika Johnsonov plan proglasilo opasnim i neetičkim eksperimentom. Stručnjaci smatraju da bi vlada u toj zemlji trebala potpuno odgoditi popuštanje dok cijepljenje ne dosegne zadovoljavajuću razinu. “Ovo je neetično i neprihvatljivo. Naši su mladi već toliko patili u proteklih godinu dana, a sada su osuđeni da trpe posljedice ovog opasnog eksperimenta”, priopćili su stručnjaci.













