Obilježana 26. godišnjica VRO Bljesak, državni vrh položio vijence

Obilježana 26. godišnjica VRO Bljesak, državni vrh položio vijence

Podijeli

Obilježena je 26. godišnjica vojno-redarstvene operacije Bljesak kojom je oslobođena dotad okupirana zapadna Slavonija. Odajući počast braniteljima koji su sudjelovali u akciji državni vrh položio je vijence, ali odvojeno zbog epidemioloških razloga. Iako već tjednima premijer i predsjednik izmjenjuju verbalnu paljbu, obilježavanje je prošlo bez nove runde, ali ne i bez bockanja.

Prije 26 godina hrvatske snage su s oko 7200 vojnika i policajaca u manje od 32 sata oslobodile oko 500 četvornih kilometara zapadne Slavonije, koja je četiri godine bila okupirana. U operaciji Bljesak poginula su 42 hrvatska branitelja, a 162 su bila ranjena, a obilježavanje je započelo čitanjem imena poginulih branitelja dok su kadeti MORH-a i MUP-a položili ruže na kocke spomen-obilježja. Nakon obitelji stradalih i braniteljskih udruga vijence je položio i državni vrh u odvojenim izaslanstvima zbog epidemioloških mjera. Prvi je na redu bio predsjednik i vrhovni zapovjednik oružanih snaga Zoran Milanović u čijoj je delegaciji bio načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga admiral Robert Hranj, ostatak vojnog vrha i predsjednikovi savjetnici.

“Na današnji dan prije sad već puno godina hrvatski junaci su odlučnošću, znanjem, strpljenjem i hrabrošću oslobodili ovaj dio Hrvatske, i nakon akcije ‘Maslenica’ 1993. godine omogućili da se nekoliko mjeseci kasnije, u kolovozu 1995. godine, Hrvatska konačno spoji i oslobodi. To je bilo malo dobrih i malo hrabri ljudi. Radilo se o stotinama, možda tisućama ljudi. Mi ostali smo bili na Zrinjevcu, Ženevi, kadrovskim službama, a ovdje se borio, i na drugim bojištima Hrvatske, mali broj ljudi. I njima vječna hvala i slava hrvatskim herojima.”

Vijence je zatim položilo izaslanstvo Sabora, predvođeno predsjednikom Sabora Gordanom Jandrokovićom te premijer Andrej Plenković u pratnji ministara branitelja, unutarnjih poslova, obrane i rada.

“S velikim ponosom i čašću došao sam ovdje iskazati poštovanje hrvatskim herojima, vojnicima i policajcima, koji su izveli jednu od najvažnijih operacija Domovinskog rata, Bljesak, kojom su ustvari slomili kralježnicu projektu Velike Srbije i pokazali agresoru što će se dogoditi nekoliko mjeseci kasnije u briljantnoj VRO Oluja.”

“Došli smo još jednom odati počast hrvatskim herojima, našim braniteljima. Ovdje je 51 kocka vedrine u spomen onima koji su dali svoj život za hrvatsku slobodu početkom svibnja 1995. Želim zahvaliti svima njima, njihovim suborcima, obiteljima poginulih branitelja, onima koji su ranjeni u ovoj operaciji. Zahvaljujem svima koji su dali najviše za hrvatsku slobodu.”

Ovogodišnje obilježavanje prošlo je mirno, za razliku od prošlogodišnjeg kada je Milanović napustio Okučane zbog istaknutih simbola ZDS, i unatoč rastu napetosti između Pantovčaka i Banskih dvora u proteklim tjednima. Nitko od državnog vrha nije htio komentirati rat riječima predsjednika i premijera, ali Plenković nije mogao odoljeti da ne bocne Milanovića.
“Bitno je da smo danas ipak svi tu, za razliku od lani.”

  • Maximus
Podijeli