U Hrvatskoj je u protekla 24 sata zabilježeno 777 novih slučajeva zaraze koronavirusom. Aktivno je 4289 slučajeva, hospitalizirano je 807 osoba, od čega su 82 na respiratoru. S dijagnozom Covida preminulo je još 10 osoba, a 459 je ozdravilo.
Premijer Andrej Plenković je upozorio da se epidemiološka situacija u zemlji pogoršala te da smo sada šesti najniži po tjednoj incidenciji u Europskoj uniji te osmi po stopi tjedne smrtnosti.
“Najvažnije je da budemo svjesni da se u našem okruženju vidi dosta visok rast, u Italiji, Mađarskoj, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Srbiji i to nas mora, sve zajedno, voditi k većem oprezu, s obzirom na to da smo popustili neke mjere. Sada je izrazito važno da ovaj novi kontekst društvenog života prati i veća osobna odgovornost.”
Do 9. ožujka, zaprimljeno je oko 408 tisuća doza cjepiva, 160 tisuća osoba cijepljeno je jednom, a 65 tisuća docijepljeno je i drugom dozom cjepiva, izvijestio je ministar zdravstva Vili Beroš.
“Do kraja ožujka očekujemo dodatnih 335 106 doza, stoga ćemo u ovom valu isporuku zaprimiti ukupno 743 376 doza cjepiva.”Sve veći izazov i sve češća dugotrajna posljedica infekcije koronavirusom postaje postcovid sindrom, upozorio je Beroš.
“Ukupan broj pacijenata s postcovid sindromom u bolnicama bio je više od 5500. Najviše pacijenata obrađeno je u KB-u Dubrava (1202), KBC-u Split (1200) te KBC-u Zagreb (730). Najčešći zdravstveni problemi su vezani uz respiratorni sustav, a dio pacijenata ima i gastrointestinalne, neurološke, kardiovaskularne, psihijatrijske, kao i probleme lokomotornog sustava.”
Nekoliko riječi je rekao i o istraživanju koje će biti objavljeno na sutrašnjoj sjednici Nacionalnog stožera:
“Preliminarni podaci HZJZ-a na 1400 uzoraka pokazuju da je 25% do 26% pozitivnih nalaza, to je postotak građana koji su bili u kontaktu s koronavirusom. Test neutralizacije pokazat će koliko je njih i imuno na Covid-19.”
Ministar Beroš je izvijestio o nabavi dodatnih doza Moderninog cjepiva protiv Covida od strane Europske komisije.
“EK je u ime država članica sudionica od dana 1. ožujka 2021. s tvrtkom Moderna potpisala sporazum o proizvodnji, mogućnosti prioritetne nabave i opskrbi uspješnog cjepiva protiv Covida-19 za države članice EU kojim je dogovorila osnovu za ugovorni okvir za kupnju 150 milijuna dodatnih doza cjepiva. Fianncijska sredstva za provedbu ovog zaključka osiguravaju se Financijskim planom HZZO-a.”
Dodajmo da premijer danas putuje u Bruxelles gdje će održati niz bilateralnih sastanaka uoči sjednice Europskog vijeća koja se održava krajem mjeseca. Jedna od tema bit će i takozvane Covid putovnice.
“Vidjet ću se sa svim čelnicima institucija EU-a, NATO-a, kolegom iz Belgije De Croom, sutra s potpredsjednicima Komisije. Teme su Covid-19, distribucija cjepiva, zajednički dogovori o pravnim okvirima kako slobodu kretanja učiniti što sigurnijom, na taj način dati doprinos temeljnim slobodama Unije, ali i turističkoj sezoni.”













