Broj novozaraženih koronavirusom diljem svijeta se povećao prvi put u gotovo dva mjeseca, izvijestila je Svjetska zdravstvena organizacija iz koje su naveli da su zabilježili porast u četiri od svojih šest regija – Amerikama, Europi, južnoistočnoj Aziji i istočnom Mediteranu.
Šef Svjetske zdravstvene organizacije Tedros Ghebreyesus:
“To je razočarajuće, ali ne i iznenađujuće. Radimo na tome da bolje razumijemo kako je došlo do ovog rasta. Izgleda da su neki od razloga opuštanje epidemioloških mjera, širenje varijanti virusa, a ljudi su se i opustili. Cjepiva će pomoći spasiti živote, ali ako će se zemlje oslanjati isključivo na cjepiva rade pogrešku. Osnovne javnozdravstvene mjere i ostaju temeljni način za suzbijanje pandemije.”
“Svijet neće biti gotov s Covidom ove godine”, upozorio je direktor za krizne situacije Svjetske zdravstvene organizacije Mike Ryan.
“Smatram da bi bilo prerano i nerealno očekivati da će virus završiti ove godine, ali mislim da, ako ćemo biti pametni, možemo završiti s hospitalizacijama, smrtima i tragedijama povezanima s ovom pandemijom.”
Ghebreyesus je ponovno naglasio i nejednakost u pristupu cjepiva između razvijenijih i siromašnijih zemalja, a žalosnim smatra činjenicu da neke zemlje cijepe svoje mlade i zdrave građane umjesto da omoguće cijepljenje zdravstvenih radnika i rizičnih skupina u drugim državama.













