Ministar zdravstva Vili Beroš ipak preporučuje nošenje maski. Maske su nešto što od početka stvara određene kontroverze.
Kada je riječ o kirurškim maskama, one su prvenstveno napravljene tako da se štiti bolesnika kojeg se operira od kirurga koji ga može zaraziti. Kao primjer, Beroš je naveo češku reklamu u kojoj je objašnjeno kako vaša maska čuva druge, a tuđa maska čuva vas.
Naglasio je kako je vrlo važan način na koji koristimo masku, odnosno način stavljanja, način skidanja, izbjegavanje diranja maske tijekom upotrebe, zatim adekvatno zbrinjavanje maske. Sve su to određene pretpostavke koje se moraju ostvariti da bi maske imale određeni efekt te je dodao kako bi ih u ovom kontekstu čak preporučio.
Pojedina istraživanja su pokazala da čak i obična tkanina sprečava prijenos određenog broja čestica, međutim, Svjetska zdravstvena organizacija i dalje ne preporučuje nošenje maski zdravim osobama. Po njihovim preporukama maske trebaju nositi osobe koje su inficirane i osobe koje su u kontaktu, odnosno njeguju inficirane osobe.
Iz psiholoških razloga te iz razloga da ipak sprječava dolazak tih čestica aerosola, Beroš je zaključio da nošenje maske nije loše.













