Cijene goriva rastu, ali razloga za poskupljenje roba i usluga nema

Cijene goriva rastu, ali razloga za poskupljenje roba i usluga nema

Podijeli
Foto: Dino Varošanec

Cijene goriva od utorka ponovno rastu. Prema Vladinoj uredbi benzin će poskupjeti za tri centa, a dizel i plavi dizel za pet centi. Što je dovelo do rasta cijena pitali smo energetskog stručnjaka dok smo građane pitali što oni kažu na poskupljenje.Cijena litre benzina 1,45 eura, cijena dizela 1,48 eura, a plavog dizela 94 centa – ove nove cijene goriva vrijedit će iduća dva tjedna. Kao glavni razlog povećanja navodi se sukob na Bliskom istoku. U razgovoru za Media servis, energetski stručnjak Davor Štern kaže da bi cijene rasle puno više da se ovaj sukob odvijao prije nekoliko godina.

“Sada očito burza miruje. Ulagači na burzi, kladioničari su vidjeli da ne mogu izvući velike profite. Prema tome ne igraju na naftu i plin nego idu na druge sirovine, a ovo zbog čega je došlo do poskupljenja je porast cijena brodskog prostora odnosno vozarina za tankere i osiguranje robe u uvjetima pojačane napetosti u Crvenom moru i Adenskom zaljevu.”

Građani, očekivano, rastom cijena nisu oduševljeni.

“Tri četiri tjedna pojeftinjuje po jedan cent, a onda u jednom tjednu skoči pet puta toliko. Sve je to igra, a ceh plaćamo mi građani.”

“Mislim da bi država trebala intervenirati jer je po meni nedopustivo da je cijena goriva, a i svega ostalog previsoka za naše standarde. Kada bi plaće bile razmjerne troškovima građani se ne bi toliko bunili. Smatram da država, iako ima apsolutnu mogućnost kontrolirati takav rast cijena, ne poduzima dovoljno.”

“Tu je jedina dobra stvar što smo na euru. Više nemamo kunu pa sada sve to izgleda jeftinije.”

“Krajnje je vrijeme da prestanu dizat cijene goriva i da se uvede neka zakonska regulativa oko toga.”

Rast cijena proizvoda i usluga Štern ne očekuje jer nije riječ o povećanju koje bi iziskivalo rast cijena.

“Ionako su ih previše povisili.”

Da do poskupljenja neće doći smatra i predsjednik udruge Glas poduzetnika Hrvoje Bujas.

“Mislim da smo već navikli na jednu fluktuaciju cijena goriva gore dolje. Nije to toliko niti dizanje u tom kontekstu, a mislim da mi inače imamo poprilično konkurentne cijene goriva. Imamo dva energetska segmenta u kojima je vlada ukidala i napravila nešto dobro što se tiče električne energije. Dakle, sa subvencijom koja je bila i bit će do kraja trećeg mjeseca. Isto tako i s kontrolom goriva, ali mi imamo jedno od povoljnijih goriva u Europi tako da mislim da to neće utjecati na cijene.”

Po pitanju stabilizacije cijena goriva Štern očekuje da će do nje doći ako proiranski hutisti obustave napade na brodove u Crvenom moru i ako dođe do smirivanja sukoba između Izraela i Hamasa.

“Onda bi opet nastupilo jedno razdoblje mirnijeg toka cijena. Zato jer su, što se tiče industrije, količine koje su na tržištu dovoljne i nema potrebe da se diže cijena nafti i plinu, pogotovo nafti zato jer je negdje porasla industrijska proizvodnja. Američke rezerve su popunjene tako da nekakvog velikog razloga za zabrinutost nema”, zaključuje Štern.

​Hoće li se za dva tjedna građani ponovno hvatati za glavu ovisit će uvelike o događanjima van naše zemlje.

  • Maximus
Podijeli