“Da li je ova mjera i ove mjere koje se donose u cilju rasterećenja građana i podizanja mogućnosti potrošnje, plaća i boljeg života ili se sve svodi na zadovboljavanje kapitala i profita , a za radnike što ostane.Sindikati pozivaju vladu da više učini na podizanju minimalne i svih ostalih plaća u RH”.
Krešimir Sever iz Nezavisnih hrvatskih sindikata isto kaže da izmjene u velikoj mjeri na ruku idu poslodavcima kojima vlade gonama podilaze.
Matija Kroflin iz Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja kaže da je ovo najlošiji krug poreznih izmjena jer se većina novca od 3 milijarde baca i ne nudi odgovor na izazove.
“Ove tri miljarde kuna završit će u džepovima trgovaca i ugostitelja i neće imati nikakav efekt na smanjenje cijena i standard građana, neće potaknuti potrošnju i neće imati multiplikativni efekt na povećanje BDP-a. Dakle, ove tri milijarde mogle su se bolje iskorititi.”
Sever se osvrnuo na zahtjeve HNS za daljnjim uštedama i uvođenjem jedinstvene stope poreza…
“To treba jednostavno sasjeći u korijenju. Jedna porezna stopa u sustavu poreza na dohodak drastično povećava nejednakosti. Progresivno oporezivanje dohotka jedna je od mjera smanjivanja nejednakosti i zato treba povećati neoporezivi dio dohotka.”
Minstar zaštite okoliša Tomislav Ćorić komentirajući prigovore na poreznu reformu odbacuje da su mjere kratkoročne.
“Ne bih rekao da je kratkoročna, ako uzmete u obzir da dio mladih na tržište rada dolazi sa 18 godina nije kratka. Oni koji uđu nakon fakulteta na njih se odnosi oko 6 godina života. Ako spominjete ostale skupine mislim da su se druga rasterećenja u prethodnim koracima reforme itekako odnosila na te skupine.”