Jedna je simulacija jako zabrinula NATO. Ispostavilo se da bi Rusija baltičke...

Jedna je simulacija jako zabrinula NATO. Ispostavilo se da bi Rusija baltičke zemlje pregazila za manje od tri dana

Podijeli

Ruska vojna sila pregazila bi jedinice NATO-a u baltičkim zemljama u roku od šezdeset sati, zaključak je simulacija što ih je proveo američki istraživački centar Rand Corporationa.

Simulirajući brojne scenarije, Rand je došao do zaključka da bi ruskih 27 oklopnih i mehaniziranih bataljuna uništilo 12 NATO-vih lakih bataljuna i time bi okupirali Latviju, Litvu i Estoniju.

Najvjerojatniji smjer ruskog napada bi se kretao uz sjevernu i južnu granicu Latvije. Ruske snage u Latviji bi se spojile u blizini glavnog grada Rige i time okupirale tu državu. Ostatak snaga bi nakon toga napao Estoniju kroz područje sa značajnom ruskom nacionalnom manjinom.

Katastrofa za NATO

Jedina nada za NATO-ve postrojbe bi bila koncentracija vojne sile kod glavnih gradova i postavljanje manjih jedinica što bi trebale samo usporiti nezaustavljivo rusko napredovanje. “Ishod simulacija je katastrofa za NATO”, zaključak je izvještaja.

Istraživači Randa upozoravaju da NATO-ve snage na terenu jednostavno nisu ni približno opremljene kao njihovi ruski suparnici. NATO nema tenkova raspoređenih u baltičkim zemljama, dok sve ruske postrojbe imaju tenkove. Dodatni problem je Kalinjingrad, ruska enklava između Poljske i Litve odakle bi krenuli neki napadi na Litvu.

Istraživanje provedeno između ljeta 2014. i proljeća 2015. godine zaključilo je da čak ni zajedničko djelovanje američkih i baltičkih postrojbi zajedno s američkim zračnim udarima ne bi moglo zaustaviti rusko napredovanje.

Lake jedinice NATO-a

Sedam od 12 NATO-vih bataljuna su domaće snage što imaju samo jednu oklopljenu postrojbu i to bataljun američkih Strykera, lakih vozila najsličnijih sovjetskim transporterima BTR. Iako bi ratni zrakoplovi NATO-a mogli imati znatan utjecaj na bojnom polju, na kraju bi ipak ruske teške jedinice uništile NATO-ve postrojbe.

“Zaključak simulacija je nedvosmislen. Trenutne NATO-ve snage ne mogu uspješno obraniti teritorij najizloženijih članica”, piše u istraživanju. Međutim, uspješna obrana baltičkih država je izvediva, ali skupa opcija. Sedam dodatnih postrojbi, tri opremljene tenkovima, mogle bi zaustaviti brzu okupaciju Baltika. Trošak bi bio oko 2,7 milijardi dolara godišnje.

http://www.telegram.hr

  • Maximus
Podijeli