Ćorić zabrinut zbog kvalitete zraka u Zagrebu, Kujundžić poručuje da nema opasnosti

Ćorić zabrinut zbog kvalitete zraka u Zagrebu, Kujundžić poručuje da nema opasnosti

Podijeli

Zrak u Gradu Zagrebu i dalje je loš. Prema podacima Hrvatske agencije za okoliš i prirodu, na mjernoj postaji u Dugavama zabilježena je najveća koncentracija lebdećih čestica PM10 te je kvaliteta zraka okarakterizirana kao vrlo loša.

Ministar zaštite okoliša Tomislav Ćorić smatra da je javnost o lošoj kvaliteti zraka obaviještena na vrijeme. Priznaje da je zabrinut, ali da kao resorni ministar kratkoročno ne može ništa napraviti.

“Dakle ovo nije ništa što je van standardnih godišnjih gabarita. Jednostavno imate određeni broj dana tijekom godine kada imamo maglu, meteorološke prilike takve da zima i ogrjeva sezona utječu na to da je koncentracija PM10 čestica iznad graničnih vrijednosti”, poručio je ministar zaštite okoliša uoči današnje sjednice Vlade. S druge strane ministar zdravstva Milan Kujundžić nije zabrinut, a građanima poručuje da nema opasnosti za zdravlje.


“Ne, u ovome trenutku nema opasnosti, nisu to tolike doze i vjerujem da će to brzo biti riješeno.”

Kvalitetu zraka u Gradu Zagrebu komentirao je i pročelnik Ureda za Upravljanje u hitnim situacijama Pavle Kalinić.


“To je uobičajeno u ovim zimskim mjesecima, to se događa i u svim drugim većim europskim gradovima te se ne radi o nekom konkretnom zagađenju.”

Predsjednik SDP-a Zagreb Gordan Maras smatra da je situacija kritična zbog dugogodišnjeg nerješavanja problema Jakuševca.


“Ne možemo se izvlačiti na zimu, da je veće onečišćenje jer se ljudi više griju, onda bi veće onečišćenje bilo tamo gdje je prometnije i gdje se više troše fosilna goriva. Onda bi mjerenje na Vukovarskoj bilo više nego što je to na Jakuševcu.”

Nastavni zavod za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar je već ranije objavio opće preporuke koje se odnose na djecu, trudnice, starije osobe, kronične bolesnike i pušače. Voditeljica odjela za životni i radni okoliš Ivana Hrga:


“Savjet je da se izbjegava dugotrajna i intenzivna tjelesna aktivnost na otvorenom zraku, posebno uz prometnice. Također se savjetuje primjena propisanih lijekova za osobe s akutnim i kroničnim simptomima te potražiti savjet liječnika primarne zdravstvene zaštite u slučaju pogoršanja ili produženja trajanja simptoma, vezano za probleme na razini dišnog ili krvožilnog sustava”.

Također se preporuča izbjegavanje grijanja na kruta goriva, a ovo su još neki savjeti:


“Također se savjetuje izbjegavanje nepotrebne dodatne izloženosti respiratornim česticama iz drugih izvora, kao što je pušenje, korištenje kemikalija, ljepila, boja i lakova. Savjetuje se korištenje javnog gradskog prijevoza i mole se građani da izbjegavaju voziti automobile u ovakvim situacijama. Također se mole da izbjegavaju prijevozna sredstva otvorenog tipa, bicikle i skutere, u području prometnica”.

  • Maximus
Podijeli